Szafy

Komandor wykonuje szafy na dowolny wymiar, które można dostosować do każdego wnętrza. Najpopularniejsze są szafy, które mają 250 cm wysokości i 60-65 cm głębokości (50 cm wnętrza i 10 cm toru jezdnego). Zaleca się, aby minimalna głębokość szafy wynosiła 55 cm, aby móc w niej zamontować drążki na ubrania. Taka głębokość jest niezbędna, aby ubrania nie opierały się o drzwi i nie gniotły się.


Ze względu na budowę, można wyróżnić następujące typy szaf:

Szafa wnękowa – w przypadku szafy wnękowej ściany, sufit i podłoga pomieszczenia stanowią obudowę szafy. Nie ma zatem konieczności montowania podłogi z płyty, gdyż podłoże szafy stanowi to naturalne w danym pomieszczeniu jak np. kafelki, panele podłogowe, wykładzina.
 Szafa pełna –taka szafa składa się z podłogi, ścianek bocznych i ścianki tylnej. Szafa montowana jest w domach/mieszkaniach klientów, którzy chcą zakryć mało estetyczną ścianę lub podłoże. Zazwyczaj szafa nie zajmuje całej powierzchni ściany, ale tylko jej fragment.
 Szafa z pawlaczem – Taki rodzaj szaf montowany jest najczęściej w pomieszczeniach o wysokości przekraczającej 2,5 m. Dzięki temu mamy większe możliwości zagospodarowania przestrzeni od podłogi, aż po sufit.
 Szafa narożna – przyjmuje kształt litery „L” i jest montowana na dwóch prostopadłych ścianach schodzących się w rogu. Może być pełna lub wnękowa.

 


 

Komandor w swych szafach daje możliwość zastosowania różnych rodzajów drzwi w jednej zabudowie. Zatem w jednej szafie możemy zamontować drzwi składane, przesuwne lub uchylne. Takie zestawienie jest możliwe dzięki materiałom wypełniającym skrzydła drzwiowe oraz profilom, które można zastosować w przypadku każdego rodzaju drzwi.

 

 

 

 

Kiedy wyznaczymy już miejsce, w którym ma zostać zamontowana szafa, warto przemyśleć, co będziemy chcieli w niej przechowywać. Dlatego też, pomocna może okazać się napisana przez nas lista, w której uwzględnimy, jakie ubrania i przedmioty znajdą się w szafie. Na tej podstawie określimy, ile półek, szuflad, drążków, koszy itd. tak naprawdę potrzebujemy. Oto przykładowa lista tego, co może znaleźć się w szafie.

 • odkurzacz i rura od odkurzacza
 • żelazko
 • deska do prasowania
 • ręczniki
 • buty
 • walizki
 • rzeczy wiszące
 • rzeczy sezonowe
 • zabawki
 • kapelusze i bibeloty

Wnętrze szafy powinno zostać wykorzystane w każdym calu. Z tego względu taki lista ubrań i innych przedmiotów, pozwoli nam określić, jakie elementy wyposażenia szafy i w jakiej ilości są w naszym przypadku najpotrzebniejsze i niezbędne. To my będziemy korzystać z szafy i warto by było, aby spełniała ona nasze oczekiwania, czyli była w pełni funkcjonalna.


Dobrym pomysłem, który zapewni nam wygodę podczas korzystania z szafy oraz pozwoli na zachowanie porządku, jest je podział na dwie odrębne części. Jedna z nich będzie strefą damską, a druga męską. Oba moduły będą tak samo wyposażone, a przestrzeń między nimi można wykorzystać do przechowywanie długiej odzieży np. płaszczy lub sukienek.

 

Przy planowaniu wnętrza szafy należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 • DRĄŻKI

Drążki ułatwiają oddzielenie rzeczy krótkich od długich oraz codziennych od sezonowych.
Między jednym i drugim drążkiem warto zachować odległość minimum 105 cm, aby móc zawiesić ubrania na dwóch poziomach.
Drążki na dłuższe ubrania powinny być zamontowane na wysokości 180 cm, aby nie zwisały na podłogę i gniotły się.
Przyjmuje się, że maksymalna długość drążka powinna wynosić 100 cm. Jest to bardzo ważne, gdyż pod ciężarem dużej ilości ubrań, zbyt długi drążek może się wygiąć lub pęknąć.
W wyższych partiach szafy montowane są pantografy, czyli wieszaki z drążkiem, które można ściągnąć niżej, dzięki czemu osoby niskiego wzrostu oraz niepełnosprawne mają swobodny i łatwiejszy dostęp do swoich rzeczy.
Drążki na ubrania powinny być umieszczone w szafie w taki sposób, by wiszące ubrania nie ocierały się o drzwi szafy. Przy szafie głębokiej na 60 cm można zastosować wieszak wysuwany (tzw. poprzeczny). Musimy pamiętać, by szerokość szafy w taki wypadku wynosiła co najmniej 55 cm, aby odzież nie ocierała się o boczne ścianki mebla.

 • PÓŁKI

Półki to bardzo ważny element wyposażenia szafy. Każda z półek może mieć własne przeznaczenie i przypisany do siebie określony rodzaj rzeczy. Możemy na nich trzymać: swetry, bluzy, czy różnego rodzaju pudła (w których w okresie letnim schowamy szaliki, rękawiczki, czapki). Półki  dostosowane są do indywidualnych potrzeb naszych klientów – mogą być długie, wąskie lub szerokie (w zależności od projektu i potrzeb). Większe przedmioty np. ręczniki, koce, pościel można przechowywać w osobnym module tzw. bieliźniarce. Półka znajdująca się pod sufitem to doskonałe miejsce na walizki, plecaki, kołdry, poduszki i śpiwory. Będzie ona pełnić funkcję pawlacza.


W specjalnie wydzielonym miejscu w szafie można przechowywać obuwie zakładane każdego dnia, jak i w zależności od pory roku. Sprawdzonym i praktycznym rozwiązaniem są wysuwane półki wykonane z płyty laminowanej, na których można zamocować relingowy uchwyt lub drążki stanowiące podporę dla buta.

 • SZUFLADY

Drobiazgi które trudno utrzymać w porządku takie, jak na przykład: skarpetki, rajstopy, bieliznę najlepiej trzymać w szufladach. Niektóre z nich wyposażone są w specjalne wkłady dzielące przestrzeń na mniejsze moduły. Dzięki temu porządek w szufladzie zostaje zachowany i nie ma obaw, że jakaś drobna rzecz się zawieruszy.

 • AKCESORIA

W szafach warto zamontować wysuwane druciane kosze oraz półki. Akcesoria te są o tyle praktyczne, gdyż od razu widzimy, co i gdzie się znajduje. Jest to przydatne szczególnie w momencie, gdy pilnie czegoś potrzebujemy. Zaletą szaf uzupełnionych o te elementy, jest zachowanie odpowiedniego obiegu powietrza.

 

Szafa bywa często wykorzystywana jako pomieszczenie gospodarcze. Zatem przeznaczmy w niej miejsce na sprzęt domowy taki, jak np. odkurzacz, deska do prasowania czy składana suszarka na pranie. W tym celu warto wyodrębnić w szafie moduł, w którym umieścimy tego rodzaju rzeczy.

 • PIELĘGNACJA

Szafa jak każdy mebel wymaga pielęgnacji i konserwacji. Niezwykle istotne jest częste odkurzanie dolnych torów jezdnych, gdyż gromadzący się w nich kurz w nadmiarze może utrudniać z czasem przesuwanie drzwi, a w konsekwencji doprowadzić do uszkodzenia systemu jezdnego.
Wnętrze szafy na ogół jest wykonywane z płyty laminowanej lub fornirowanej. Zatem używamy środków do pielęgnacji powierzchni drewnianych w aerozolu, mleczku lub płynie. Nie należy jednak wylewać płynów bezpośrednio na powierzchnie drewniane, gdyż może to doprowadzić do spuchnięcia lub rozwarstwiania płyty.


Przy czyszczeniu drzwi szafy musimy pamiętać o tym, by nie stosować środków, które mogą odbarwić płytę. Powierzchnie szklane, czyli lacobel, grafikę, lustra, można myć płynami służącymi do czyszczenia tego typu materiałów. Drzwi z naturalnych materiałów (rattan, bambus) przed przetarciem warto odkurzyć przy pomocy mopa do mebli.

Szafa powinna być odpowiednio pielęgnowana i poddawana konserwacji. Bardzo ważne jest wycieranie i odkurzanie dolnych torów, po których przemieszczają się drzwi przesuwne. Kurz może zbijać się w większe kłęby i wkręcać w kółka, co znacznie utrudnia poruszanie się drzwi po prowadnicy i może doprowadzić do szybszego zużycia się elementów jezdnych.


Do czyszczenia wnętrza szafy można używać różnego rodzaju środków jak: mleczka, aerozole lub płyny, ale tylko tych przeznaczonych do pielęgnacji drewna. Nanoszenie płynów bezpośrednio na półki może doprowadzić do zwilgotnienia płyty, co skutkuje jej puchnięciem lub rozwarstwieniem.
Przy czyszczeniu drzwi należy pamiętać, by nie stosować środków, które dobarwią płytę. Należy więc stosować delikatne środki przeznaczone do czyszczenia drewna. Powierzchnie szklane: lacobel, grafikę lub lustra można przemywać specjalnymi środkami lub samą wodą. Drzwi wykonane z materiałów naturalnych (rattan, bambus) najpierw czyścimy z kurzu, po czym przemywamy wilgotną szmatką.

 

Po ustaleniu, w jakim pomieszczeniu ma stanąć szafa i jakie elementy wyposażenia się w niej znajdą, nadszedł czas na wybór drzwi. Przy wyborze frontu nie należy się kierować tylko i wyłącznie panującą modą, ale także własnym poczuciem estetyki, koloru i oczywiście wyglądem pomieszczenia, w którym ma stanąć nowy mebel. Różnorodność materiałów oferowanych przez naszą firmę sprawia, że można pogodzić wszystkie te elementy projektując zabudowę, będącą ozdobą mieszkania na wiele lat.


Jeśli jesteś:

 • tradycjonalistą – płyta laminowana występująca w ponad 60 wariantach, o rożnych dekorach usłojeniu, strukturze i barwie z pewnością zaspokoi Twoje potrzeby. Drzwi przesuwne wykonane z płyty laminowanej i pokryte okleiną imitującą drewno sprawią, że pomieszczenie będzie harmonijne.
 • osobą dynamiczną, która lubi wyzwania i zmiany, to drzwi z motywem graficznym na szkle będą dla Ciebie odpowiednie. Nie obawiaj się połączeń kolorów, baw się głębią kolorów oraz światłem podczas aranżacji wnętrza.
 • osobą romantyczną i spokojną - drzwi z grafiką przedstawiające np. krajobrazy z całą pewnością podkreślą Twój charakter, podobnie jak pastelowe barwy, które sprawią, że wnętrze będzie emanować łagodnością i spokojem.
 • człowiekiem lubiącym egzotykę, ekologię i naturę – naturalne wypełnienia drzwi (rattan lub bambus) będą miały pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie.
 • estetą, ceniącym przestrzeń i porządek – chłodne fronty o lśniących lub satynowych powierzchniach i w jasnych barwach sprawią, że Twoje otoczenie stanie się przestronne i harmonijne.
 • osobą nowoczesną, która śledzisz najnowsze trendy, to odważne kolory, wypełnienia o industrialnym wyglądzie i fakturze sprawią, że w Twoje otoczenie nabierze charakteru.

Wirtualny salon

Zapraszamy do spaceru po wirtualnym salonie Komandor w towarzystwie naszego doradcy, który pomoże zapoznać się z ofertą firmy i odnaleźć najbliższy salon.

Dekoratornia

Zobacz odcinki programu telewizyjnego "Dekoratornia", w których do aranżacji i stylizacji wnętrz wykorzystano produkty marki Komandor.

Znajdź najbliższy salon

województwo
Znajdź swoją miejscowość na liście, a następnie kliknij "OK"
województwo
Znajdź swoje województwo na liście, a następnie kliknij "OK"
województwo
Jesteśmy obecni w 38 krajach na całym świecie. Zobacz, gdzie można nas znaleźć.